Prasa krawędziowa to klucz do precyzyjnej obróbki metali. Umożliwia ona gięcie na wymiar. W artykule tym omówimy jej działanie, wskażemy jak dobrać odpowiedni model dla Ciebie oraz podamy Ci praktyczne wskazówki dotyczące efektywnej i bezpiecznej pracy. Dowiesz się również sporo na temat zastosowania prasy krawędziowej oraz procedur bezpieczeństwa w trakcie jej wykorzystania.

Jak działa prasa krawędziowa?

Prasa krawędziowa to specjalistyczne urządzenie stosowane w obróbce blachy, które wykorzystuje zasadę mechanicznego nacisku do gięcia metalu pod określonym kątem. Jej działanie opiera się na użyciu siły hydraulicznej lub elektrycznej do napędzania tłoka, który przemieszcza się w dół w kierunku matrycy (formy), wywierając nacisk na umieszczony między nimi kawałek metalu.

Gięcie na prasie krawędziowej przebiega w następujących etapach:

 • ustawienie materiału,
 • programowanie parametrów,
 • proces gięcia,
 • ocena rezultatu pracy.

Na samym początku operator umieszcza płaski kawałek metalu na prasie pomiędzy górnym narzędziem zwanym stemplem a dolnym narzędziem, które jest matrycą. Na nowoczesnych prasach krawędziowych ustawienia, takie jak siła nacisku, kąt gięcia oraz głębokość penetracji stempla, mogą być precyzyjnie zaprogramowane dzięki zintegrowanym systemom komputerowym. 

Po ustawieniu i potwierdzeniu parametrów tłok prasy jest uruchamiany. Stempel przemieszcza się w dół, dociskając obrabiany metal do matrycy. Siła wywierana przez stempel zmusza metal do zgięcia. Po wykonaniu gięcia metal jest oceniany pod kątem dokładności kąta i jakości zagięcia. W przypadku potrzeby proces może być powtórzony, aby dostosować gięcie do wymagań.

Wybór odpowiedniej prasy krawędziowej dla Twojego warsztatu

Na rynku dostępne są różne prasy krawędziowe. W trakcie podejmowania decyzji, która z nich jest najlepsza, należy zwrócić uwagę na pewne istotne czynniki, która gwarantują opłacalność inwestycji. Chodzi w tym przypadku o:

 • parametry obrabianego materiału,
 • skala produkcji,
 • konstrukcja ramy,
 • innowacje konstrukcyjne,
 • sterownik oraz oprogramowanie,
 • narzędzia,
 • bezpieczeństwo operatora,
 • ceny oraz koszty długoterminowe.

Zakup prasy krawędziowej powinien uwzględniać zatem między innymi rodzaj, plastyczność, grubość tworzywa, a także wymiary detali, które będą obrabiane. Jednocześnie istotna jest skala produkcji. Ustalenie tych aspektów pozwala na dobranie odpowiedniej siły nacisku. Jeżeli chodzi o konstrukcję ramy w zaginarce krawędziowej CNC, kluczowy jest materiał wykonania, precyzja montażu, a także jakość zastosowanych komponentów. Innowacje konstrukcyjne natomiast wpływają na precyzję gięcia oraz komfort użytkowania. 

Klasa sterowania i oprogramowania decyduje z kolei między innymi o łatwości obsługi oraz koordynacji funkcji prasy. Jakość dostarczanych stempli i matryc, a także możliwość dostosowania tych narzędzi do specyficznych potrzeb produkcji wpływa na funkcjonalność prasy krawędziowej. Zaginarki krawędziowe CNC muszą być w pełni bezpieczne, a więc kluczowe jest zastosowanie systemów bezpieczeństwa, takich jak między innymi osłony fizyczne, zabezpieczenia elektroniczne, a także lasery bezpieczeństwa. 

Cena i koszty długoterminowe także mają spory wpływ na opłacalność inwestycji. W związku z tym warto uwzględnić między innymi koszty serwisu oraz dostępność części zamiennych, bez których niemożliwe byłoby gięcie na prasie krawędziowej.

Techniki i triki pracy z prasą krawędziową

Jeżeli chcesz wykorzystać prasę krawędziową i być w pełni usatysfakcjonowanym rezultatami pracy, nie możesz zapominać o następujących kwestiach:

 • dokładne zaplanowanie procesu gięcia na prasie krawędziowej: Przed rozpoczęciem pracy z prasą krawędziową ważne jest dokładne zaplanowanie kolejności operacji gięcia, aby uniknąć kolizji i zapewnić płynność procesu.
 • wybór odpowiednich narzędzi: Dostosowanie stempli i matryc do grubości i rodzaju materiału jest kluczowe dla uzyskania optymalnych wyników.
 • ustawienie parametrów prasy: Precyzyjne ustawienie siły nacisku, kąta gięcia i głębokości penetracji belki gnącej może znacząco wpłynąć na jakość i powtarzalność gięcia.
 • kompensacja sprężystości odkształcenia: Należy uwzględnić sprężystość odkształcenia blachy, która może powodować, że kąt gięcia jest inny niż oczekiwany po zwolnieniu nacisku.
 • zastosowanie pomiaru kąta w czasie rzeczywistym: Niektóre zaawansowane prasy krawędziowe wyposażone są w systemy pomiaru kąta gięcia w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżącą korektę parametrów.
 • utrzymanie czystości i konserwacja: Regularne czyszczenie i konserwacja prasy krawędziowej CNC, w tym smarowanie ruchomych części, zapewniają jej długotrwałą i efektywną pracę.
 • szkolenie operatorów: Inwestycja w szkolenie operatorów, aby w pełni zrozumieli możliwości i ograniczenia prasy krawędziowej, zwiększa produktywność i bezpieczeństwo.
 • bezpieczeństwo pracy: Stosowanie się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, w tym użycie osłon ochronnych i systemów laserowych, aby chronić operatora przed urazami.

Porady dotyczące bezpiecznego użytkowania prasy krawędziowej

Prasa krawędziowa CNC wymaga zachowania środków ostrożności. To niesamowicie istotne ze względu na ogromne siły, które działają w trakcie obróbki, a także zaawansowanie technologiczne tych maszyn. Kluczowymi aspektami, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie gięcia na prasie krawędziowej CNC są:

 • stosowanie środków ochrony osobistej,
 • regularne przeglądy i konserwacja maszyny,
 • zapoznanie się z instrukcją przez operatora,
 • ograniczenie dostępu do strefy ryzyka,
 • systemy bezpieczeństwa maszyny,
 • szkolenia oraz aktualizacja wiedzy.

Używanie odpowiednich środków ochrony osobistej, w tym okularów ochronnych, rękawic oraz butów roboczych, jest obowiązkowe. Prasa powinna być regularnie kontrolowana i konserwowana zgodnie z harmonogramem podanym przez producenta, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie i wykryć ewentualne usterki przed ich wystąpieniem. Każdy operator powinien być dokładnie przeszkolony w zakresie obsługi prasy, z zaznajomieniem się z instrukcją obsługi i wszelkimi zaleceniami producenta. 

Obszar roboczy prasy krawędziowej powinien być wyraźnie oznaczony i dostępny tylko dla upoważnionych operatorów. Jeżeli chodzi o systemy bezpieczeństwa prasy krawędziowej, współczesne prasy krawędziowe CNC są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak czujniki bezpieczeństwa, lasery ochronne, osłony i bariery, które powinny być zawsze w dobrym stanie i aktywne. Operatorzy powinni regularnie uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa oraz być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami technologicznymi i procedurami bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Prasa krawędziowa to niezbędne narzędzie w nowoczesnej obróbce metali, umożliwiające precyzyjne gięcie blach. Działanie prasy opiera się na mechanicznym nacisku, który wywierany jest przez tłok na obrabiany metal, umieszczony pomiędzy stemplem a matrycą. Wybór odpowiedniej prasy krawędziowej zależy od wielu czynników, takich jak parametry materiału, skala produkcji, konstrukcja ramy, innowacje, sterowanie, narzędzia, bezpieczeństwo operatora, a także koszty zakupu i eksploatacji.

Efektywna praca z prasą krawędziową wymaga dokładnego planowania procesu, wyboru odpowiednich narzędzi, precyzyjnego ustawienia parametrów, kompensacji sprężystości odkształcenia, stosowania pomiaru kąta w czasie rzeczywistym, regularnej konserwacji, a także kompetentnego szkolenia operatorów.

Bezpieczeństwo użytkowania prasy krawędziowej CNC jest krytyczne i wymaga stosowania środków ochrony osobistej, regularnych przeglądów, dokładnej znajomości instrukcji obsługi, ograniczenia dostępu do strefy ryzyka i stosowania zaawansowanych systemów ochrony. Szkolenia i aktualizacja wiedzy są równie ważne dla zachowania bezpieczeństwa oraz maksymalizacji wydajności pracy z maszyną.