Wyginanie blachy jest procesem jej plastycznego kształtowania. Wspomnianą usługę wykonuje się między innymi na prasach, a także za pomocą walców oraz giętarek. Firmy, które specjalizują się w tej dziedzinie, muszą mieć bogato wyposażony park maszynowy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi prostowania i wyginania elementów metalowych. 

Gięcie blach — definicja i cele

Gięcie blach to rodzaj technologii obróbki, który polega na trwałej zmianie krzywizn przedmiotu obrabianego. W sytuacji, gdy w wyniku wspomnianej obróbki można otrzymać przedmiot zakrzywiony, można mówić o wyginaniu. W sytuacji natomiast, gdy gięcie powoduje wyprostowanie obrabianego materiału, usługa to prostowanie elementów metalowych. Kolejną odmianą wyginania jest również zwijanie. Rodzaje gięcia, które warto znać to:

 • sprężyste,
 • plastyczne,
 • dotłaczanie. 

Usługa gięcia blach jest wykonywana na przykład za pomocą pras i tłoczników, pras krawędziowych (gięcie krawędziowe). Jednocześnie możliwe jest prostowanie metalu, a także jego wyginanie na walcach oraz kształtowanie taśm krążkami.

Jak powinno wyglądać wyginanie blachy?

Usługi gięcia blach mogą być realizowane:

 • na zimno,
 • na gorąco, a także
 • przez formowanie plastyczne.

W pierwszym przypadku praca jest możliwa w sytuacji, gdy blacha nie jest gruba. Niweluje to bowiem ryzyko zniekształcenia materiału. Grubsze natomiast blachy poddawane są obróbce w wysokich temperaturach. Jak zatem widzisz, to jak wygląda wyginanie metalu (na ciepło czy na zimno) zależy zarówno od materiału, jak i jego faktury oraz grubości. 

Gięcie metali przez formowanie plastyczne to proces, który polega natomiast na uzyskiwaniu trwałej zmiany krzywizny materiału z jednoczesnym zachowaniem wymiarów poprzecznych. Może on się odbywać zarówno na zimno, jak i na gorąco. W tym przypadku zginanie blachy podzielić można na gięcie metalu kuźnicze oraz tłocznicze. 

Na czym polega usługa gięcia blach?

Przede wszystkim, aby możliwe było profesjonalne zginanie blachy, konieczne jest określenie właściwości materiału poddawanego obróbce. Tylko dzięki temu możliwe jest bowiem dobranie odpowiednich technik pracy. Spore znaczenie ma także wybór najlepszych narzędzi oraz maszyn do gięcia. W tym przypadku tak jak wspomnieliśmy, możliwe jest wykorzystanie między innymi pras krawędziowych, giętarek, a także specjalistycznych walców. Kluczowe jest również ustawienie odpowiednich parametrów w urządzeniach. Aby mieć gwarancję, że wszystko przebiegnie prawidłowo, najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie sprawdzonemu usługodawcy, który specjalizuje się w obróbce metali. Kiedy wszystko jest już gotowe, można rozpocząć na przykład prostowanie blach grubych lub cienkich. 

Aby możliwe było na przykład gięcie i prostowanie metali, konieczne jest poddanie ich trzem procesom obróbki. W pierwszej fazie następuje gięcie sprężyste. Na kolejnym natomiast etapie eksperci wykonują gięcie plastyczne. Na samym końcu natomiast dochodzi do dotłaczania. W czasie realizacji tych trzech etapów blachy są zwijane, skręcane, profilowane, a także prostowane. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki ma być końcowy rezultat pracy. 

Tak jak wspomnieliśmy, w sytuacji, gdy blacha nie jest gruba, możliwe jest wyginanie stali na zimno. W sytuacji natomiast, gdy jej szerokość jest znaczna, konieczne jest przeprowadzanie obróbki na ciepło. Najlepszy typ gięcia zależy natomiast od konkretnego materiału, a także faktury oraz grubości. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie prasy krawędziowej. W produkcji rur, pasków, a także kształtowników często wykorzystuje się natomiast walce. Zarówno pierwsza, jak i druga z opisanych technik pozwala na uzyskiwanie bardzo różnych kształtów, a także ich powtarzalne wykonanie. 

Jak można wykorzystać gięcie metali?

Gięcie krawędziowe bądź też inny typ gięcia jest wykorzystywany w wielu branżach. Blacha jest bowiem materiałem trwałym i jednocześnie odpornym na uszkodzenia. Oto kilka przykładów, gdzie można zastosować proces gięcia metali:

 1. Przemysł motoryzacyjny: W produkcji samochodów i innych pojazdów gięcie metali jest niezbędne do formowania karoserii, ram, drzwi, paneli i innych elementów konstrukcyjnych.
 2. Przemysł elektroniczny: Wiele urządzeń elektronicznych, takich jak obudowy komputerów, telewizorów, sprzętu AGD, wykorzystuje gięcie metali do formowania metalowych paneli, pokryw i obudów.
 3. Przemysł energetyczny: Gięcie metali znajduje zastosowanie w produkcji rur i kształtowników używanych w przemyśle energetycznym, w tym w produkcji elektrowni, rurociągów, konstrukcji stalowych itp.

Ile kosztuje usługa gięcia blach?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować prostowanie blach grubych, powinieneś mieć świadomość, że koszt usługi zależy od czynników, takich jak między innymi:

 • rodzaj oraz grubość obrabianego materiału,
 • wielkość, a także złożoność Twojego zamówienia,
 • czas, który jest potrzebny do wykonania zamówienia.

Pamiętaj o tym, że wybierając usługi Hakotech, możesz być pewien, że nie przepłacisz. Prowadzimy uczciwą politykę cenową, a każdy projekt wyceniamy indywidualnie, dostosowując ofertę do oczekiwań i możliwości finansowych każdego klienta. Jesteśmy jednym z wiodących liderów na rynku i posiadamy wieloletnie doświadczenie. Śmiało zatem możesz powierzyć nam gięcie blach, metali oraz innych materiałów. 

Warto też wspomnieć, że spory wpływ na koszt realizowanej usługi mają również kwestie związane z dobraną metodą gięcia. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na współpracę z Hakotech, możesz być pewien również tego, że nasi eksperci dobiorą odpowiednie techniki pracy do Twojego zamówienia. Tym sposobem nie tylko nie obciążysz zbyt mocno swojego firmowego budżetu, ale również będziesz zadowolony z ostatecznego rezultatu wykonywanej pracy.

Wyginanie blachy a bezpieczeństwo i środowisko

Bez względu na to, czy eksperci zajmujący się obróbką metali, wykonują w danym momencie prostowanie blachy cienkiej, prostowanie blachy grubej, czy też na przykład wyginanie prętów stalowych, zawsze przestrzegają oni niezbędnych na ich stanowisku pracy zasad bezpieczeństwa. Chodzi tutaj między innymi o wykorzystywanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak między innymi okulary ochronne, a także rękawice robocze.

Spore znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników oraz przebiegu całego procesu mają również regularne przeglądy urządzeń. Każdy z ekspertów odpowiedzialnych za wyginanie blachy przestrzega także instrukcji obsługi maszyn oraz sprzętu. W żadnym wypadku na terenie zakładu pracy nie mogą również pojawiać się przypadkowe osoby, które mogłyby sprowadzić zagrożenie na siebie oraz innych użytkowników obiektu. 

Jeżeli chodzi o aspekty związane ze środowiskiem naturalnym, spore znaczenie ma możliwość minimalizowania zużycia energii, a także materiałów. Za sprawą między innymi optymalizacji procesów pracy oraz inwestowaniu w wydajne urządzenia, możliwe jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zarówno kwestie związane z ochroną życia, zdrowia i mienia, jak i związane z ochroną środowiska naturalnego mają ogromne znaczenie dla uznanych w Polsce firm, które oferują wyginanie oraz prostowanie metali. 

Kluczowe w trakcie realizowania usługi wyginanie blachy jest również dla przedsiębiorstw precyzyjne cięcie oraz planowanie i używanie technologii filtracyjnych. Nowoczesne technologie dają możliwość między innymi minimalizacji odpadów, a co za tym idzie niedoprowadzanie do sporego zanieczyszczenia środowiska. Wykorzystywanie technologii filtracyjnych w urządzeniach sprawia natomiast, że możliwe jest ochronienie powietrza przed zanieczyszczeniami, które powstają w procesach obróbki oraz produkcji. Planowanie natomiast gwarantuje nie tylko mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale również optymalne wykorzystanie materiałów. 

Podsumowanie

Proces gięcia blachy ma ogromne znaczenie dla powstawania wielu przedmiotów. Prostowanie blachy cienkiej, wyginanie jej, a także wyginanie prętów stalowych odnajduje zastosowanie w wielu branżach, takich jak na przykład przemysł motoryzacyjny, transportowy oraz energetyczny. W ten sposób powstają między innymi: dachówki, parapety, elementy pojazdów, różnorodne maszyny, a także całe linie produkcyjne. Nie może zatem dziwić fakt, że gniecenie metali cieszy się aż tak dużą popularnością zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami.

 

Profesjonalne gięcie wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również doświadczenia oraz precyzyjnego planowania pracy. Cena usług zależy od czynników, takich jak między innymi rodzaj oraz grubość obrabianego materiału, a także wielkość oraz złożoność zamówienia. Spore znaczenie ma także czas, który jest potrzebny do wykonania usługi. Firmy, które specjalizują się w gięciu metali, nie mogą zapominać również o bezpieczeństwie pracowników oraz o ochronie środowiska naturalnego. Na szczęście wybierając sprawdzonych usługodawców, nie musisz martwić się tymi aspektami. Życzymy powodzenia!