Piaskowanie jest procesem, który pozwala na uzyskanie pożądanej gładkości na metalowych powierzchniach. Wspomniany proces jest również usługą, którą realizują specjalistyczne firmy. Dzięki tej usłudze możliwe jest na przykład usunięcie starych powłok malarskich. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całościowym spojrzeniem na technikę oczyszczania powierzchni. 

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie metalu to inaczej proces technologiczny, który polega na czyszczeniu bądź też kształtowaniu powierzchni dowolnym materiałem ściernym. Wykorzystuje się do tego strumień sprężonego powietrza bądź też w niektórych przypadkach cieczy.

Piaskowanie elementów metalowych pozwala na uzyskanie rezultatów podobnych do szlifowania. Wspomniana technika pracy sprawia jednak, że czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje jednocześnie właściwości pożądane przy malowaniu. Jest bowiem szorstka, co sprawia, że farba lepiej się trzyma.

Jakie cele ma piaskowanie metalu?

Dla przykładu piaskowanie stali sprawia, że możliwe jest, jak wspomnieliśmy, sprawniejsze pomalowanie powierzchni. Po drugie, piaskowanie pozwala pozbyć się rdzy, a także starej farby. Możliwe jest dzięki niemu całościowe oczyszczenie powierzchni. Usługa piaskowania jest wykorzystywana także po to, aby usuwać zabrudzenia środowiskowe z elementów, które długo były na przykład na dworze. 

Jaki zalety ma piaskowanie metalu?

Piaskowanie bądź też śrutowanie metalu pozwala przede wszystkim na dokładne wyczyszczenie powierzchni konstrukcji z różnego rodzaju zanieczyszczeń bez tworzenia jakichkolwiek zarysowań. Kolejnym atutem opisywanej technologii jest możliwość przygotowania obrabianych elementów do malowania proszkowego. Warto pamiętać także o funkcji zabezpieczenia przed korozją. Piaskowanie elementów stalowych, a także wykonanych z innych metali gwarantuje również możliwość renowacji elementów.

Docenią to zwłaszcza te osoby, które wiedzą, że wymiana konkretnych elementów na całkowicie nowe zajmuje dużo czasu i nie zawsze również ostateczne rezultaty są zadowalające. Piaskowanie detali daje znacznie większe możliwości niż oczyszczanie ręczne. Taka bowiem technologia gwarantuje bowiem błyskawiczność realizacji. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na piaskowanie detali wraz z malowaniem proszkowym, otrzymujesz gwarancję praktycznie nowego produktu. Tym razem ze znacznie większą trwałością niż po samodzielnej i ręcznej renowacji. 

Piaskowanie elementów metalowych — rodzaje piaskowania

Usługi piaskowania różnią się od siebie między ze sobą ze względu na przykład na rodzaj ścierniwa. Ten akurat parametr ma ogromne znaczenie dla jakości obrabianego materiału. Możliwe jest wykorzystanie na przykład:

 • piasku szklarskiego,
 • żużlu pomiedziowego,
 • kulek szklanych,
 • korundu,
 • szlaki miedziowej,
 • śrutu,
 • metalu,
 • suchego lodu,
 • mineralnych granatów,
 • pokruszonych skorup orzechów.

Bardzo często wykorzystywanym ścierniwem jest elektrokorund. Jest on bowiem aż kilkadziesiąt razy trwalszy niż piasek. Można wykorzystać go między innymi do obróbki szkła. Elektrokorund zwykły jest ścierniwem syntetycznym wykorzystywanym między innymi do czyszczenia stali, a także innych metali. Jednocześnie wielu ekspertów decyduje się czyścić za jego pomocą elementy metalowe, kamienne, drewniane, a także wykonane z cegły. Elektrokorund szlachetny jest natomiast wykorzystywany przede wszystkim do przedmiotów ze stali kwasoodpornej, a także metali kolorowych oraz aluminium. 

Piaskowanie — urządzenia

Piaskowanie małych elementów, a także piaskowanie dużych elementów jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem profesjonalnych piaskarek. W tym przypadku warto wymienić między innymi urządzenia, takie jak piaskarki:

 • kabinowe,
 • inżektorowe i ciśnieniowe.

W tym pierwszym przypadku mowa jest o urządzeniach, które są wykorzystywane w procesach piaskowania bezpyłowego. Cechują się one zamkniętym obiegiem ścierniwa, które jest odsysane wraz z pyłem przez odciąg. 

Głowica, która ma specjalną szczotkę uszczelkową stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wydostawaniem się ścierniwa oraz pyłu poza kabinę. Im większy jest rozmiar kabiny, tym większy przepływ powietrza trzeba jej zapewnić. Tego rodzaju rozwiązanie może być także przenośne. Kabinowe piaskarki podzielić można także przede wszystkim na ręczne oraz automatyczne i półautomatyczne. W ręcznych wszystkie etapy obróbki są wykonywane przez operatora. Automatyczne sprawiają, że zakres pracy jest programowany na specjalnym urządzeniu. Piaskarki półautomatyczne sprawiają natomiast, że proces piaskowania wykonuje operator. 

Piaskowanie elementów aluminiowych możliwe jest również z wykorzystaniem piaskarek inżektorowych oraz ciśnieniowych. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj urządzeń jest wykorzystywany w procesie piaskowania pyłowego. Bardzo ważne w przypadku ich obsługi ma przestrzeganie przepisów BHP, a także wykorzystywanie odzieży ochronnej. Operatorzy piaskarek z profesjonalnych firm zajmujących się piaskowaniem metali muszą zakładać całe kombinezony piaskarskie. Składają się one między innymi z hełmów, fartuchów, a także rękawic.

Piaskowanie elementów z wykorzystaniem piaskarek inżektorowych polega na tym, że zasysają one ścierniwo ze zbiornika. Następnie łączy się ono z powietrzem w głowicy. Ścierniwo jest mieszane ze sprężonym powietrzem w zbiorniku ciśnieniowym, a wcześniej podawane do dyszy. 

Piaskarki ciśnieniowe sprawdzają się natomiast w najtrudniejszych warunkach pracy. Są doskonałymi urządzeniami do piaskowania głębokiego oraz do wykonywania obróbki elementów ze stali. Opisywane maszyny odnajdują również szerokie zastosowanie między innymi w zakładach szklarskich oraz kamieniarskich. Występują one zarówno jako modele ze sterowaniem manualnym, jak i pneumatycznym.

Z jakich etapów składa się piaskowanie?

Piaskowanie, a także na przykład śrutowanie stali nierdzewnej składa się z następujących etapów:

 • przygotowanie powierzchni,
 • dobór ścierniwa oraz parametrów piaskowania,
 • właściwa część pracy — piaskowanie,
 • kontrola oraz ocena jakości wykonanej pracy,
 • zabezpieczenie powierzchni.

Przygotowanie powierzchni polega na ręcznym oczyszczeniu jej z widocznych i łatwych do usunięcia zanieczyszczeń. Dobór ścierniwa zależy natomiast od rodzaju materiału, którym zamierzasz piaskować. Może to być na przykład: piasek kwarcowy, granulki aluminiowe bądź też granulki szklane. 

Właściwa część pracy, czyli na przykład piaskowanie stali nierdzewnej polega na tym, że strumień ścierniwa uderza pod wysokim ciśnieniem w czyszczoną powierzchnię. Kontrola, a także ocena jakości wykonanej pracy obejmuje między innymi sprawdzenie, czy powierzchnia jest dokładnie oczyszczona. Zabezpieczenie powierzchni natomiast to ostatni etap. Dzięki niemu rezultaty wykonanej pracy utrzymują się znacznie dłużej.

Usługa piaskowania dla różnych branż

Jedną z branż, którą trudno wyobrazić sobie bez piaskowania metalu to branża motoryzacyjna. Dzięki piaskowaniu możliwe jest bowiem między innymi usuwanie rdzy w ramach regeneracji karoserii, a także felg. Możliwe jest również czyszczenie silników, a także wielu innych podzespołów. Wykorzystanie piaskowania metalu w przemyśle transportowym polega natomiast między innymi na usuwaniu zaschniętych zabrudzeń, które powstały na skutek na przykład przewożenia różnych produktów na stalowych konstrukcjach. Usuwanie wszelkich plam, a także trudnych do usunięcia zanieczyszczeń nie stanowi bowiem żadnego problemu. 

Dodatkowo piaskowanie metalu wykorzystuje się także w budownictwie. Dla przykładu możliwe jest oczyszczanie maszyn budowlanych, kontenerów, a także pojazdów. Podobnie również przemysł wytwórczy sporo korzysta na usłudze piaskowania. Dzięki niej możliwe jest na przykład czyszczenie maszyn oraz innych narzędzi pracy. Sprawdź również wytyczne i normy prawne, które dotyczą piaskowania metalu w naszym kraju. 

Piaskowanie — wytyczne i normy prawne

Piaskowanie stali nierdzewnej, a także innych metali to proces technologiczny, który wymaga stosowania środków ochrony zbiorowej oraz indywidualnej. Zostało to określone między innymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, a także natryskiwaniu cieplnym. Określa ona wymagania bezpieczeństwa, a także higieny pracy w zakresie między innymi czyszczenia powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi przy użyciu urządzeń z otwartym lub zamknięty obiegiem ścierniwa, w strumieniu sprężonego powietrza, wody lub mieszaniny wody.

Prace te zaliczają się do szczególnie niebezpiecznych. Mówi o tym rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z zapisami prawnymi, podczas stosowania w pomieszczeniach ścierniw z rozdrobnionych skał i minerałów zawierających wolną krzemionkę, pracodawca powinien oznaczać w tym pomieszczeniu stężenie pyłu całkowitego i respirabilnego, którego wartości nie mogą być wyższe od podanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Piaskowanie — cena

Jeżeli interesuje Cię piaskowanie metalu, cena różni się w zależności od czynników, takich jak między innymi rozmiar, a także rodzaj elementów, które zamierzasz poddać czyszczeniu. Dodatkowo wpływ na koszt usługi może mieć rodzaj wykorzystywanego ścierniwa. Dodatkowo pamiętaj o tym, że spory wpływ na ostateczny koszt usługi ma cennik usługodawcy, na którego ofertę się zdecydujesz. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie skontaktowanie się z firmą, która wykonuje piaskowanie metali, opisanie jej specjalistom, co dokładnie chcesz oczyścić, a następnie otrzymanie wyceny Pracownicy takiego usługodawcy podadzą Ci wtedy dokładne informacje na temat ceny. Życzymy powodzenia!