Obróbka CNC gwarantuje precyzyjne wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Możliwe jest wykonywanie ich w stosunkowo krótkim czasie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, w jaki sposób wygląda ten proces. Koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem!

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC to przede wszystkim obróbka ubytkowa. Polega ona na skrawaniu, czyli dokładnym ścinaniu części materiału, który jest obrabiany. Dla przykładu może być to stal, mosiądz lub aluminium. W rezultacie możliwe jest uzyskanie zamierzonego kształtu elementu z zachowaniem bardzo wysokiej precyzji oraz gładkiej powierzchni. Usługi frezowania CNC cechują się również idealną zgodnością z projektem. Opisywana metoda daje możliwość perfekcyjnego zachowania parametrów projektu. 

Wycinanie CNC składa się z następujących po sobie etapów:

 • stworzenie projektu,
 • adaptacja projektu,
 • obróbka materiału.

W pierwszej fazie chodzi o zaplanowanie przebiegu pracy z wykorzystaniem specjalnego programu komputerowego. Na drugim etapie projekt jest adaptowany na plan sterowania narzędziami. Możliwe jest również dokonywanie w nim różnych modyfikacji. Ostatni etap to właściwe frezowanie metalu CNC. W związku z tym jest to na przykład frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. 

Czym jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC w Polsce zdobyło ogromną popularność. Nie wszystkie jednak osoby wiedzą, na czym dokładnie polega wspomniany rodzaj obróbki skrawaniem. Opisywana technologia pozwala na kształtowanie obrabianego materiału poprzez usuwanie naddatku materiału. Skrót CNC to inaczej z języka angielskiego Computerized Numerical Control. Oznacza. Każde urządzenie, które umożliwia frezowanie CNC, musi zatem przed rozpoczęciem pracy zostać odpowiednio zaprogramowane.

Programowanie natomiast polega na przykład na wprowadzeniu funkcji maszynowych lub odpowiedniego algorytmu we właściwym języku programowania. Polecenia z programu, które są zapisane we właściwie ułożonych blokach. Praca wykonywana jest z wykorzystaniem sterownika PLC. Odpowiada on za pracę całego urządzenia.

Osoba odpowiedzialna za pracę frezarki CNC musi zatem wyłącznie uzbroić maszynę, zamocować materiał, a także wywołać odpowiedni program. Dodatkowo odpowiada on za ustawienie punktu zerowego programu. Całą resztę pracy w technologii maszyna wykonuje automatycznie. Nie ma zatem konieczności, aby operator ingerował w przebieg pracy maszyny. To właśnie tym frezarka CNC różni się od tradycyjnego urządzenia o tym samym zastosowaniu. 

Czym jest frezarka?

Frezarka jest specjalną maszyną, a także obrabiarką, która daje możliwość obróbki skrawania różnego rodzaju płaszczyzn. Mogą to być zarówno powierzchnie płaskie, jak i różnego typu elementy kształtowe. W tym drugim przypadku chodzi na przykład o:

 • zębate koła,
 • gwinty,
 • rowki.

Możliwości jest jednak znacznie więcej. Frezowanie CNC metalu odbywa się z wykorzystaniem freza, który przemieszcza się także względem obrabianego materiału. Ze względu na budowę tego typu urządzeń wyróżnić można zarówno frezarki jednowrzecionowe, jak i wielowrzecionowe. Drugim rodzajem podziału jest usytuowanie wrzecion. W związku z tym dostępne są frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe. 

Dodatkowy podział frezarek wynika z ich zastosowania. W związku z tym wymienić można między innymi urządzenia:

 • do gwintów,
 • do kół zębatych,
 • do drewna, 
 • uniwersalne,
 • poziome oraz 
 • pionowe.

Aktualnie ogromna liczba zakładów produkcyjnych wykorzystuje obrabiarki CNC. Wycinanie, frezowanie, a także toczenie to techniki pracy doceniane między innymi za bardzo wysoką wydajność, a także jakość wykonywanej pracy. Ogromną zaletą korzystania z tego typu maszyn jest również fakt, że ich podstawowe oraz specjalne cechy gwarantują elastyczność procesu produkcyjnego. Skuteczność wprowadzenia tak zwanego frezu polega dodatkowo na zwiększeniu wydajności. Piła ręczna została bowiem zastąpiona narzędziem o wiele bardziej skutecznym.

Jest jeszcze jeden atut, za który docenisz frezowanie CNC. Stal, aluminium, a także wiele innych metali oraz tworzyw sztucznych nie stanowią dla frezarek żadnego problemu. Możliwe jest także frezowanie CNC stali narzędziowej. Z pewnością docenisz zatem ich uniwersalność. W miejscach wyposażonych w wysokiej klasy frezarki bardzo często obecny jest znacznie większy park maszynowy. Dzięki temu możesz skorzystać tam nie tylko z frezowania, ale również zlecić usługi takie jak choćby wycinanie CNC aluminium, cięcie blach CNC, a także cięcie laserem CNC innych materiałów niż metale. 

Obróbka CNC — rodzaje frezowania

Istnieją różne techniki frezowania. Frezowanie CNC podzielić można na przykład na pracę z wykorzystaniem frezowania walcowego, a także kształtowego. W tym przypadku chodzi o rozmieszczenie ostrzy. Jeszcze innym podziałem jest podział ze względu na sposób poruszania się ostrzy. W tym przypadku wymienić można frezowanie współbieżne, a także przeciwbieżne. W przypadku, gdy chodzi o frezowanie metali CNC współbieżne, zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku. Frezowanie przeciwbieżne polega natomiast na tym, że wymienione elementy poruszają się w przeciwnych kierunkach. 

Frezowanie CNC — zastosowanie 

Frezowanie CNC — usługi są wykorzystywane przede wszystkim w branżach, takich jak:

 • przemysł motoryzacyjny,
 • przemysł lotniczy,
 • przemysł medyczny,
 • przemysł meblarski,
 • elektronika i technologia,
 • budownictwo.

Mówiąc krótko, tego rodzaju usługa potrzebna jest we wszystkich tych gałęziach przemysłu, w których spore znaczenie ma dokładność oraz powtarzalność. Dla przykładu frezowanie precyzyjne pozwala zachować jednakowość wszystkich wytwarzanych detali nawet w sytuacji, gdy jest ich naprawdę sporo. 

Cięcie CNC w postaci frezowania wykorzystywane jest między innymi do produkcji: elektrod, elementów pojazdów, matryc oraz tłoczników, form wtryskowych, a także podzespołów maszyn. Wszystko zależy oczywiście od tego, dla jakiej branży wykonywane jest na przykład frezowanie czołowe pełne. 

Frezowanie CNC — materiały do obrabiania

Frezowanie CNC aluminium to oczywiście niejedyne zastosowanie obrabiarek. Popularność opisywanej technologii wynika między innymi z jej uniwersalności. Chodzi w tym przypadku o możliwość obrabiania bardzo wielu zróżnicowanych materiałów. Nowoczesne urządzenia, które są jednocześnie połączone z zaawansowanymi technologicznie narzędziami skrawającymi, praktycznie nie znają ograniczeń. W związku z tym świetnie sprawdzają się na przykład przy pracy z materiałami, takimi jak choćby stopy tytanu. Wyróżnić można podstawowe i najczęściej obrabiane materiały, na których można wykonać na przykład frezowanie obwodowe.

W związku z tym obrabiane są na przykład:

 • metale,
 • tworzywa sztuczne,
 • piany oraz pianki,
 • drewno.

Metale to na przykład wspomniane wcześniej aluminium, a także mosiądz oraz stal. Tworzywa sztuczne to choćby acetal, akryl, polipropylen oraz poliwęglan. Wymienić można jednak znacznie więcej wariantów. Dla przykładu frezowanie precyzyjne może być wykonywane także na elementach drewnianych. W tym przypadku możliwe jest obrobienie między innymi drewna liściastego, a także sklejki oraz drewna miękkiego. Piana natomiast jest lekka i trwała. Dwa główne typy do pianka do rzeźbienia oraz twarda pianka. 

Usługi frezowania CNC — cena

Zarówno wycinanie CNC w metalu, jak i skrawanie CNC to usługi, które mogą mocno różnić się od siebie cenowo. Wiele zależy w tym przypadku między innymi od cennika oferowanego przez konkretnego usługodawcę. Co jeszcze ma wpływ na kwotę, którą zapłacisz za frezowanie lub cięcie CNC? Cena zależy w dużej mierze od aspektów, takich jak choćby:

 • wielkość zamówienia,
 • materiał, który chcesz obrobić,
 • złożoność projektu,
 • czas potrzebny do realizacji Twojego zamówienia.

Pamiętaj o tym, że trudno jest jednoznacznie określić kwotę, którą zapłacisz, nie wiedząc jakiego rezultatu pracy oczekujesz. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest nawiązanie połączenia telefonicznego ze sprawdzonym usługodawcą, napisanie do niego lub pojawienie się w siedzibie takiej firmy osobiście. Wtedy można bowiem uzyskać szczegółowe informacje i zapoznać się z wyceną.

Wycena każdego projektu jest zwykle przygotowywana indywidualnie. Jak sam widzisz, zależy ona między innymi od szczegółowości elementów oraz nakładu. Często również usługodawcy liczą sobie stawkę godzinową — na przykład 300 złotych za godzinę pracy maszyny CNC albo za metry kwadratowe. W tym drugim przypadku można spotkać się na przykład z cenami od 200 złotych za metr kwadratowy frezowania frontów meblowych. Ceny, które podaliśmy powyżej, mają jednak charakter mocno poglądowy i najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z konkretnym usługodawcą. 

Obróbka CNC — podsumowanie

Podsumowując, frezowanie aluminium CNC albo frezowanie CNC stali narzędziowej to tylko niewielka część wszystkich możliwości, które daje Ci tego rodzaju obróbka. Opisywana technologia jest coraz częściej wykorzystywana w wielu branżach i doceniana zarówno za jej precyzję, jak i wydajność. Tego typu obróbka polega na precyzyjnym skrawaniu materiału. Wykorzystuje się w tym przypadku nowoczesne maszyny, które wymagają programowania. Cena usług zależy od wielu czynników, a pośród nich wymienić można na przykład: wielkość zamówienia, rodzaj obrabianego materiału (na przykład frezowanie CNC — stal lub aluminium), a także złożoność.