Cięcie laserem jest usługą, po którą sięga coraz większa liczba przedsiębiorstw z różnych branż. Cechuje się ono między innymi bardzo wysoką precyzją oraz prędkością i wszechstronnością. W tym artykule objaśnimy podstawowe aspekty dotyczące cięcia laserowego. Koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem!

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserowe jest jednym z procesów rozdzielania termicznego. Polega ono na tym, że wiązka lasera uderza w powierzchnię materiału, a następnie mocno ją nagrzewa. Prowadzi do stopienia albo całkowitego odparowania. Wycinanie laserowe na właściwym etapie sprawia, że wspomniana wiązka całkowicie wnika materiał w jednym punkcie. Zaawansowany system sprawia natomiast, że laser przebiega zgodnie z wybraną geometrią i doprowadza do rozdzielenia obrabianego materiału w konkretnych miejscach. W niektórych przypadkach pożądane jest dodatkowo wykorzystanie gazów procesowych. 

Jednym z ograniczeń cięcia laserowego są jego koszty. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ono nieco droższe niż tradycyjne cięcie. Z drugiej strony cechuje się ono bardzo wysokim poziomem precyzji, a także jest bardzo wydajne. Nieprzypadkowo zatem tak wiele osób zleca dla przykładu cięcie laserowe stali. Cięcie laserem stali nierdzewnej to jednak tylko jedna z bardzo wielu możliwości. Przekonaj się, jakie materiały również można spokojnie przecinać z wykorzystaniem opisywanej technologii. 

Najczęściej wykorzystywane lasery do cięcia to na przykład:

  • lasery CO2 oraz
  • lasery fiber.

Każdy z nich różni się pod względem dedykowanych do obróbki materiałów. 

Cięcie laserowe — jakie materiały można obrabiać?

Wycinanie laserowe pozwala na między innymi modyfikowanie struktury metali. W związku z tym bez problemu można za pomocą tej technologii nacinać elementy stalowe, aluminiowe, a także wykonane z innych metali. W żadnym jednak wypadku wycinanie laserowe w metalu nie jest jedyną możliwością. 

Jakie zalety ma cięcie laserem?

Wycinanie laserem w metalu cechuje się przede wszystkim bardzo wysokim poziomem precyzji. W związku z tym jest to idealna technika pracy w sytuacji, gdy każdy milimetr albo jego ułamek ma znaczenie. Jednocześnie dla przykładu laserowe cięcie aluminium możliwe jest do zrealizowania w stosunkowo krótkim czasie. 

Pamiętaj także o tym, że opisywana metoda pracy powoduje, że nie ma konieczności dokonywania obróbki końcowej. Wszystko dzięki temu, że dla przykładu cięcie laserem stali nie generuje wiór, ani też nie uszkadza obrabianego elementu. Jedynym efektem wykonywania takiej pracy jest na przykład podzielenie obrabianego elementu na dwie części. Zgodnie zresztą z planem, jaki został opracowany przed uruchomieniem lasera. 

Laserowe cięcie blach oznacza również możliwość pracy ze stałym poziomem jakości. W związku z tym nie musisz się obawiać, że zleceniodawca, któremu powierzysz usługę, nie zagwarantuje Ci powtarzalności wszystkich elementów. Ostatnim atutem, o którym warto wspomnieć jest również możliwość pracy z bardzo różnymi materiałami. W związku z tym możliwe jest między innymi:

  • laserowe cięcie blachy,
  • cięcie aluminium laserem — zegar,
  • cięcie stali laserem,
  • cięcie laserem stali nierdzewnej.

To oczywiście tylko część możliwości, gdyż tak jak wspomnieliśmy możliwe jest nie tylko laserowe cięcie stali oraz pozostałych metali, ale również na przykład różnego rodzaju tkanin. 

Wycinanie laserowe — jak przygotować plik?

Laserowe cięcie blach lub innych tworzyw wymaga przygotowania odpowiedniego pliku. Oczywiście w sytuacji, gdy sam zajmujesz się tą czynnością, a nie zlecasz ją ekspertom. Ploter laserowy ma bardzo określone wymagania, jeśli chodzi o format projektów, które do niego wysyłasz. W związku z tym, jeśli chcesz uruchomić laser, cięcie aluminium lub innego tworzywa ma przebiegać bez żadnych przeszkód i masz być zadowolony z ostatecznych rezultatów pracy, powinieneś pamiętać przede wszystkim o maksymalnych możliwych rozmiarach obrabianego przedmiotu lub materiału. 

W tym przypadku parametry zależą od producenta konkretnej maszyny. Jeżeli dla przykładu chcesz pociąć aluminium, wycinanie laserowe wymaga także przygotowania odpowiedniego pliku z projektami. Właściwy format to na przykład plik z projektami CDR (Corel Draw). Bardzo często wykorzystywane są również formaty, takie jak choćby DWG (AutoCad R2009 lub niższa), a także DXF, EPS, PSD oraz PDF (w wersji 1,5 lub niższej). Wiele zależy oczywiście także od oprogramowania. Pamiętaj również o tym, że aby odpowiednio wykonać przedmiot wykonany z aluminium, wycinanie laserem musi opierać się na projekcie wykonanym w skali jeden do jednego. Musi on również być w formacie wektorowym.

Pliki, które są przeznaczone wyłącznie do grawerowania, mogą natomiast być zapisane w formatach bitmapy. W związku z tym dopuszczalne są rozszerzenia, takie jak na przykład: JPG, BMP, PNG, a także PDF. Muszą również cechować się wysoką rozdzielczością, tak aby przy rozmiarze co najmniej 3000 DPI dawały dobrą jakość grawerunku. Najlepiej jednak, aby dawały bardzo dobrą jakość nawet przy rozmiarach 500, a także 600 DPI. 

Cięcie laserowe — ile kosztuje?

Dla przykładu cięcie laserowe blachy może sporo różnić się od siebie pod względem kosztów. Wiele zależy w tym przypadku od tego, na którego usługodawcę się zdecydujesz. Czynniki, które zdecydowanie mają wpływ na to, ile zapłacisz za cięcie laserowe blach to między innymi:

  • rodzaj i grubość materiału,
  • czas pracy konieczny do wykonania zamówienia,
  • wielkość zamówienia.

Trudno zatem podać dokładną kwotę potrzebną do tego, abyś mógł opłacić laserowe wycinanie blachy. Pamiętaj jednak o tym, że kryterium ceny nie powinno być kluczowe przy doborze odpowiedniego usługodawcy. W wielu bowiem przypadkach najważniejszą rolę odgrywa precyzja oraz powtarzalność wszystkich wykonywanych elementów. 

Cięcie laserem czy cięcie wodą?

Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie, czy lepsze jest cięcie laserowe stali, czy też cięcie z wykorzystaniem wody. Trzeba przy tym pamiętać, że obie te technologie mają podobne zastosowania. Przede wszystkim w kwestii tego, czy lepiej wybrać cięcie laserem, czy wodą, decyduje rodzaj obrabianego materiału. Wbrew pozorom urządzenie, które pracuje w oparciu o wodę, także bez problemu poradzi sobie na przykład ze stalą, kamieniem, plastikiem, szkłem drewnem, a nawet tytanem. Mitem zatem jest stwierdzenie, że jeśli interesuje Cię na przykład cięcie laserem aluminium, metoda laserowa jest jedynym wariantem.

W sytuacji, gdy zastanawiasz się, które urządzenie jest lepsze — waterjet czy laser, powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim koszty eksploatacji. Dla przykładu w sytuacji, gdy interesuje Cię cięcie blach o grubości powyżej 15 milimetrów, postaw raczej na waterjet. Jest on bowiem zdecydowanie tańszy. Jednocześnie koszty eksploatacji są podobne jak w przypadku laserów do cięcia metalu. W związku przy doborze odpowiedniego urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim koszta. 

Laser jest bardziej opłacalny w sytuacji, gdy potrzebujesz urządzenia znacznie szybszego. Są bowiem przedsiębiorstwa, w których liczy się przede wszystkim dynamika pracy, a poddawane obróbce są różnorodne materiały o zróżnicowanej grubości. W takich sytuacjach dla przykładu cięcie aluminium laserem jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż podjęcie decyzji o zakupie urządzenia waterjet. Za każdym razem powinno się zatem rozpatrywać indywidualnie odpowiedź na pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem.

Jeszcze inną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy lepiej zlecać wycinanie laserowe, czy też zlecać wycinanie w technologii waterjet. Kiedy interesuje Cię na przykład cięcie laserem aluminium, cennik konkretnego usługodawcy powinien odgrywać najważniejszą rolę. W niektórych przypadkach tańsze może być postawienie na wycinanie waterjet, a w niektórych sytuacjach, gdy potrzebujesz wyciąć aluminium, cięcie laserem jest po prostu tańsze. Warto skonsultować się również z różnymi usługodawcami i zapytać ich o indywidualne wyceny. Być może uda Ci się wynegocjować na przykład pewną zniżkę w sytuacji, gdy chcesz zlecić naprawdę duże zamówienie? 

Wycinanie laserowe a bezpieczeństwo

Cięcie stali laserem bądź też wycinanie z wykorzystaniem tej technologii dowolnego innego materiału jest w pełni bezpieczne. W trakcie pracy konieczne jest jednak upewnienie się, czy urządzenie jest w pełni sprawne. Kluczowe jest również, aby osoby odpowiedzialne za laserowe cięcie stali, były odpowiednio do tego przeszkolone. Muszą one bowiem wiedzieć, jak używać urządzenia, a także, w jaki sposób zapobiegać wypadkom.

W trakcie cięcia powinno się również nosić odpowiednie okulary oraz odzież ochronną. Eksperci zatrudnieni w firmach odpowiedzialnych za cięcie stali laserem bądź też wycinanie laserowe innych materiałów pamiętają także o sprawdzeniu, czy urządzenia, które wykorzystują, są prawidłowo podłączone do źródła zasilania. 

Podsumowanie

Cięcie stali laserem to tylko jedno z bardzo wielu zastosowań tej nowoczesnej technologii. Usługa cięcia z wykorzystaniem lasera jest bowiem bardzo uniwersalna. Możliwe dzięki niej jest obrabianie między innymi metali, a także wielu innych materiałów. Wiele osób docenia ją przede wszystkim za precyzję, prędkość oraz wszechstronność. Wiązka lasera uderza w tym przypadku w powierzchnię materiału, nagrzewając go aż do stopienia bądź też odparowania. Zaawansowany system daje możliwość kontroli pracy lasera zgodnie z wybraną geometrią. W ten zatem sposób możliwe jest rozdzielenie materiału w precyzyjnie dobranych miejscach. 

W trakcie pracy należy wziąć pod uwagę zarówno odpowiednie przygotowanie pliku do cięcia laserowego, jak i koszty eksploatacji oraz samego urządzenia. W wielu przypadkach, jeśli interesuje Cię na przykład cięcie stali laserem, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie usługi ekspertom. Spore znaczenie w kwestii wykorzystania opisywanej technologii ma również poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu pracownicy, którzy wykonują zamówienia związane z wycinaniem laserowym dysponują na przykład odzieżą ochronną.